Schedule at A Glance

Monday
Ages
Title
Time
Teacher
3-5
“Imagine through paintings and images, characters and stories and develop inner strength” through Joy of Creative Movement, spatial orientation and dance steps
4:05-4:45
Maya + Guests
6 – 8 1/2
Explore “Moving Stories” and observe Visual Art through: Modern dance, Choreography + Moving Theater & add Pre-Ballet, Develop critical and creative thinking and strength
Level 2
4:45-5:45
Maya
9 – 14
Explore the Space, engage and reason through specific thought process where critical and creative thinking evolve Modern dance, Choreography; Leadership and Directing
Level 3
5:50-7:20
Maya
Tuesday
4 – 6
“Invent rhythms and poems through joyous African Djembe Drumming & Poetry
4:05-4:45
Maya
5 – 6 1/2
NEW CLASS Explore Moving stories through Modern Dance, Intro to Choreography, Moving Theater & add Pre-Ballet start critical and creative thinking and Imagine and develop inner strength”
Level 1
4:45-5:35
Maya
6 – 9
Ballet Level 1 + 2: Ballet placement, speed, core
5:35- 6:40
Maya
Wednesday
6 – 8 1/2
NEW CLASS for the Spring Semester
Physical Theater & Acting Level 1: Stage Stories and characters derived from children’s literacy, and how we change beginning, middle and end in a new way?
Starts February 2017
4:55-5:45
Maya & guests
9 – 14
Ballet Level 2 – Intermediate
5:30 – 7:00
Trisha Kelly & Maya & Lisa
Thursday
9 – 14
NEW CLASS Ballet Barre for young actors and modern dancers and athletes will enhance strength and placement of one’s core and speed of foot movement
Starts Oct 6
4:30-5:15
9 – 14
Physical Theater, Acting, Level 2: Stage Stories and characters derived from world’s literacy, and how we tweak or change characters, beginning, middle and end; we question can a new imagined circumstance change the meaning
Fall Nutcracker meets Anansi; Spring Cinderella meets Peter
5:15 – 6:40
Mike Barton, Ayana and Maya
Friday
6 – 8 1/2
DRUM (Djembe drum) & Poetry & Movement Level 1
4:15-5:00
Maya, Grant & Garret
8 – 10
DRUM (Djembe drum & Dun Dun drum & theory) & Poetry Level 2
5:00-6:00
M’ten Halsey, Grant & Garrett, Maya
9 – 15
DRUM (Djembe drum & Dun Dun drum & Theory & CONGAS) Level 3
5:45-6:45
M’ten Halsey, Grant & Garrett, Maya